Yleislääkärit ovat vaalivoittajia

KIRJOITAN TÄTÄ tekstiä, kun vaalituloksen julkaisusta on kolme päivää. Edelleen tunnen siitä suurta iloa mielessäni. Tavoitimme teidät, äänestäjämme, meillä oli valtavan hyvät ehdokkaat ja hieno vaalikampanja. Keskityimme olennaiseen viestiin siitä, kuinka perusterveydenhuolto tulee pelastaa. Upea tulos kertoo siitä, että onnistuimme!

Saimme valtavasti lisää ääniä – lähes tuhat – ja paikkojen määrä valtuuskunnassa nousi kymmenestä viiteentoista. Todella valtava äänimäärän lisäys jakautui tasaisesti jokaiselle alueelle, mikä kertoo siitä, että onnistuimme hyvin ehdokasasettelussa ja sanomassamme. Kaikista kuudesta vaaliliitostamme pääsi läpi kaksi tai kolme ehdokasta. Olemme teidän jokaisen asialla.

Toki meillä oli vaalikuningas. Suomen Yleis­lääketieteen yhdistyksen (SYLY) puheenjohtaja, yleislääketieteen professori Juha Auvinen Ou­lusta keräsi hienosti 140 ääntä. SYLY on ollut perinteisesti vaalirenkaassa mukana GPF:n kanssa, ja olemme molempien järjestöjen hallitusten kanssa tavanneet kokousten ja seminaa­rien merkeissä. Yhteistyössä on voimaa.

Vaalikuningattareksemme 139 äänellä nousi Vuoden yleislääkäri 2023 Anna Siitonen Tam­pereelta. Anna aloittaa jo kolmannen kautensa valtuuskunnassa ja on sitä kautta yleislääkärien pitkän linjan edunvalvoja.

Vaalivaliokunta aloittaa pian työnsä, ja järjestöt jakavat vaalin tulok­sen mukaisesti hallituspaikat. Suomen Erikois­lää­käri­yhdistys ry (SELY) säilytti suurimman ryhmän aseman, vaikka he menettivätkin muutaman paikan. Nuorten Lääkärien Yhdistyksellä (NLY) on yksi paikka enemmän kuin yleislääkäreillä. Heidän paikkojensa määrä pysyi samana. Seniorit menettivät muutaman paikan. Uusi valtuuskunta, jonka jäsenistä 27 on uusia, kokoontuu ensimmäisen kerran joulukuussa ja seuraavan kerran toukokuussa. Siinä välissä toivottavasti tulee ylimääräinen kokous, jossa sovitaan Lääkärisopimuksen jatkosta. Esittelemme tässä lehdessä koko yleislääkärien valtuuskuntaryhmän (s. 39).

Suomen yleislääkärit GPF pyrkii vaikuttamaan terveydenhuollon päättäjiin muun muas­sa antamalla järjestönä lausuntoja. Teemme tässä yhteistyötä SYLY:n kanssa. GPF on myös oma-aloitteinen vaikuttaja. Emme ainoastaan tyydy odottamaan kommenttipyyntöjä. Pidämme jatkuvasti yhteyksiä auki eri tahoihin, myös poliittisiin päättäjiin. Mielipidekirjoitusten kautta pyrimme vaikuttamaan yleiseen mielipiteeseen ja välillä oikaisemaan yleislääkäreitä koskevia väärinkäsityksiä. Viime aikoina terveyskeskustyö ja sen ahdinko on ollut paljon esillä. Omalääkärimallista ja hoidon jatkuvuudesta puhutaan paljon.

"Valtava äänimäärän lisäys jakautui tasaisesti jokaiselle alueelle."

Toivottavasti saisimme ne tuhat virkaa lisää ja omalääkärimallin käyttöön hyvinvointialueilla. Työaikalaki suojaa meitä nyt, emme jää aiemman väestövastuun tapaan ilman työaikaa. Väestöt on mallissa suunniteltu kohtuullisiksi, eikä niitä saa kasvattaa ilman lääkärin lupaa.

Onneksi yleislääketiede on suosittu erikoisala. Jos saisimme tulevat erikoislääkärikollegat omalääkäreiksi, joko virkoihin tai ammatinharjoittajiksi, olisi meillä vuoteen 2030 mennessä riittävästi yleislääketieteen erikoislääkäreitä toimimaan omalääkäreinä koko Suomen väestölle. Valitettavasti Työ- ja elinkeinoministeriön pula-ammattien (2025) Top 10 -listalla yleislääkäri oli sijalla kolme. Toivottavasti tämä saadaan korjattua sellaisin keinoin, ettemme uuvu työmäärän alle. Työ pitää saada houkuttelevammaksi.

Edellä kuvattuihin ongelmiin olisi hyvä kysyä neuvoa yleislääkäreiltä. Me tunnemme parhaiten oman työmme ongelmakohdat ja ratkaisuehdotukset haasteisiin. Lokakuussa GPF:n hallitus keräsi lyhyessä ajassa pitkän listan ehdotuksia normien purkuun ratkaisuideoineen. Samalla huomasimme, että jotkut ongelmat oli jo joillakin hyvinvointialueilla ratkaistu. Olisi hyvä löytää tapa kertoa toisillemme hyvistä käytännöistä sekä erilaisista tavoista toimia. Kaikkien ei tarvitsisi tehdä samoja virheitä tai keksiä pyörää uudelleen. Palaamme tähän aiheeseen vielä

Kiitollisena teidän äänistänne perusterveydenhuollon puolesta,

Jaana Puhakka, puheenjohtaja, Suomen yleislääkärit ry