Omalääkärimalli tarvitaan nyt
TOIVOTTAVASTI OLETTE ehtineet vetää henkeä ja levätä lomakaudella. Tiukka taloudenpito on vaikeuttanut kesäaikaista toimintaa monilla hyvinvointialueilla, ja terveysasemia on suljettu kesän ajaksi ilmeisesti enemmän kuin koskaan aikaisemmin. Kesätyötkin ovat rankkoja nykyään.
Omalääkärimallin käyttöönottoa odotetaan edelleen. Lääkäriliitto julkaisi kesäkuussa asiasta linjaukset (1). Toimeenpanon hitautta on vaikea ymmärtää. Toivottavasti syksyllä saadaan lisää tuloksia. Esimakua Oulun Tuiran tuloksista saimme GPF:n seminaarissa ennen kesän NCGP:tä Turussa. Nyt pitäisi saada päättäjät kuuntelemaan ja ymmärtämään asian ydin. Omalääkärijärjestelmä tuo toteutuessaan mukanaan paljon hyvää, erityisesti lisää mielekkyyttä jo nyt antoisaan yleislääkärin työhön. Onneksi monilla alueilla on jo alettu siirtyä siihen.
Viranomaiset valmistelevat hallitusohjelman muutosten toimeenpanoa, ja järjestöissä on kesällä urakoitu erilaisten STM:n lausuntopyyntöjen parissa. Toivottavasti järki voittaa syksyllä, kun näistä muutoksista eduskunnassa päätetään. Toivon mukaan kuulemisia järjestetään suunniteltujen muutosten osalta, ja asiantuntijoita kuunnellaan aidosti muutosten hyödyistä, haitoista ja merkityksestä toiminnalle. Valitettavasti esityksistä on kuultanut kiireen vaikutelma. Kaikkien muutosten vaikutusta ei ole ajateltu loppuun asti. Joskus lyhytnäköinen säästäminen tulee lopulta kalliimmaksi kuin harkitut muutokset.
Meidän kohdallamme parasta säästöä olisi sijoittaminen päiväaikaisen perusterveydenhuollon riittävään resursointiin niin ennaltaehkäisevässä työssä, kiireettömässä vastaanotossa kuin päiväaikaisessa päivystyksessä. Resurssien tulisi riittää siihen, että puolikiireelliset vastaanottoajat olisivat yksi vaihtoehto muiden aikatyyppien joukossa.
Esityksistä paluu kolmen kuukauden hoitotakuuseen on järjetön etenkin, kun lyhyemmän hoitotakuun hyödyt olivat juuri tulossa näkyviin. Onneksi osa hyvinvointialueista yrittää pysyä lyhyemmässä hoitotakuussa muutoksesta huolimatta.
"Muistathan äänestää ja kannustaa kollegoitasikin äänestämään."
Ajokorttitodistusten siirtäminen kokonaan yksityislääkärien tekemiksi on myös kokonaisuutta ja ajoturvallisuutta ajatellen outo muutosehdotus. Todistus on yksi niistä harvoista lausunnoista, joka tehdään kokonaan vastaanoton aikana. Niistä luopuminen ei siis vähennä toimistoaikaa lainkaan. Ajokyvyn arvio tapahtuu luontevasti omalääkärin toimesta. Omalääkäri tuntee omat potilaansa, joten lausunnon teko ei ole vaikeaa. Ajokortti on monelle tärkeä, ja kiusaus olla kertomatta ihan kaikkea oudolle lääkärille on suuri, jos kyse on ajoluvasta. Ehkä ajokyvyn arvioissa voisi harkita käytettävän useammin ajokokeita kuin lääkärintodistuksia?
Uraporraspalkat alkavat olla jo kaikilla käytössä ja suoritepalkatkin valtaosalla. Seuranta ja tavoiteasetanta on tärkeää. Porraspalkkoihin tulee saada jatkossa euroja lisää, ensimmäinen vaihe on vasta alkua. Tavoitepalkat olisi hyvä saada esille, sopimusrahaa on kuitenkin vielä tulossa jakoon. Suoritteiden osalta seuranta on tärkeää, jotta osion osuus palkasta on sovitun mukainen, eivätkä kokonaisansiot laske.
Luottamusmiehillä riittää töitä tulevanakin syksynä. Samalla pitäisi katsoa tulevaisuuteen ja hahmottaa seuraavien neuvotteluiden tavoitteita. Yleinen taloustilanne ja jo sovitut korotukset ohjaavat neuvotteluja. Työhyvinvointi ja työssä jaksamisen tukeminen ovat perusterveydenhuollon haasteita. Niihin kannattaa satsata. Omalääkäriyden lisäksi virkaehtosopimukseen olisi hyvä saada jaksamista ja sitoutumista tukevia elementtejä.
Vaalisyksy on alkanut! Tätä kirjoittaessani keräämme toimistolle Lääkäriliiton valtuuskuntavaaleihin ehdolle lupautuneiden vaalilomakkeita, valokuvia ja vaalilauseita. Meillä on upea edustus, josta varmasti jokaiselle löytyy sopiva ehdokas. Muistathan äänestää ja kannustaa kollegoitasikin äänestämään! Vaalien äänestys alkaa 24.9., ja ketä tahansa listoilla olevaa voi äänestää asuin- ja työpaikkakunnasta tai maantieteellisestä alueesta riippumatta.
Jaana Puhakka, puheenjohtaja, Suomen yleislääkärit GPF ry
1 Suomen Lääkäriliiton linjaus 29.4.2024 (julkaistu 25.6.2024): Perusterveydenhuollon hoidon jatkuvuus ja saatavuus -työryhmän linjaukset - Omalääkärimalli toteutettava NYT
